Susumu RG1608V-2550-W-T5
RG1608V-2550-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-2550-W-T5
Brief Description
RES SMD 255 OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-2550-W-T5.pdf
Availability of RG1608V-2550-W-T5
QUANTITY
RG1608V-2550-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-2550-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-2550-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-2550-W-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-2550-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-2550-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-2550-W-T5
CONN BNC JACK STR CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
IC CURRENT LIMIT SWITCH 8-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 10POS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
Connector Header 22 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf