Susumu RG1608V-2551-W-T5
RG1608V-2551-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-2551-W-T5
Brief Description
RES SMD 2.55K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-2551-W-T5.pdf
Availability of RG1608V-2551-W-T5
QUANTITY
RG1608V-2551-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-2551-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-2551-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-2551-W-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-2551-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-2551-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-2551-W-T5
SURGE SUPP 240V BIDIR 8-DIP datasheet.pdf
IC MPU Z180 33MHZ 80QFP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
RES SMD 32.4KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SOCKET FUSE 5X20/6.3X32 PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
60762A108 SPACER datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 16A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
2.5 V to 5.5 V, 500 uA, 2-Wire Interface Quad Voltage Output, 8-/10-/12-Bit DACs IC datasheet.pdf