Susumu RG1608V-2610-C-T5
RG1608V-2610-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-2610-C-T5
Brief Description
RES SMD 261 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-2610-C-T5.pdf
Availability of RG1608V-2610-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608V-2610-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-2610-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-2610-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-2610-C-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-2610-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-2610-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-2610-C-T5
IC TEMP SENSOR/DC FAN CTLR 8MSOP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 8GHZ 16QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 250MA 2.3 OHM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 16QFN datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CBL 4POS M12 PLUG-2 SOCKET 0.3M datasheet.pdf
CBL 32POS 0.5MM JMPR TYPE D 6" datasheet.pdf
HEADER SOLDER CUP 2.54MM datasheet.pdf