Susumu RG1608V-2611-C-T5
RG1608V-2611-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-2611-C-T5
Brief Description
RES SMD 2.61K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-2611-C-T5.pdf
Availability of RG1608V-2611-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608V-2611-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-2611-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-2611-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-2611-C-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-2611-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-2611-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-2611-C-T5
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 60V 15A TO220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
LED ROUND YLW YLW DIFF TAB TERM datasheet.pdf
2MM PIN STRIP HEADER 54 POSITION datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 3.81MM BLACK datasheet.pdf
KIT USB 4-PORT HUB REF DESIGN datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
BCVP-350R- 5 BK datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf