Susumu RG1608V-272-W-T1
RG1608V-272-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-272-W-T1
Brief Description
RES SMD 2.7KOHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-272-W-T1.pdf
Availability of RG1608V-272-W-T1
QUANTITY
RG1608V-272-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-272-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608V-272-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-272-W-T1
Related LinksRG1608V-, RG1608V-272-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-272-W-T1 Details Description
Related parts for RG1608V-272-W-T1
CONN HEADER RTANG .100 3POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 1/8" 4.1" datasheet.pdf
STUDENT LAB KIT datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
FULLY POTTED LIMIT SWES datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 220 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.01% 0.15W 1206 datasheet.pdf