Susumu RG1608V-2940-C-T5
RG1608V-2940-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-2940-C-T5
Brief Description
RES SMD 294 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-2940-C-T5.pdf
Availability of RG1608V-2940-C-T5
QUANTITY
RG1608V-2940-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-2940-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-2940-C-T5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-2940-C-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-2940-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-2940-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-2940-C-T5
OPTOISO 2.5KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC HEX VOLT-LVL SHIFTER 16-DIP datasheet.pdf
IC CONV PENTIUM PROCESSR TO220-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.695" 3MM 2LD datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 31POS datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SKT datasheet.pdf
FERRITE BEAD 850 OHM 1806 datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
XFMR TOROIDAL 2 X 42V 400VA datasheet.pdf
FUSE 800A 690V 2BKN/50 AR UC datasheet.pdf