Susumu RG1608V-361-C-T5
RG1608V-361-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-361-C-T5
Brief Description
RES SMD 360 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-361-C-T5.pdf
Availability of RG1608V-361-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608V-361-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-361-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-361-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-361-C-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-361-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-361-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-361-C-T5
FLEX CABLE - AFG12A/AF12/AFG12A datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FFC TOP 17POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 0.3A SNT6A datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG WHITE 100' datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 350MA TO92-3 datasheet.pdf