Susumu RG1608V-362-B-T1
RG1608V-362-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-362-B-T1
Brief Description
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-362-B-T1.pdf
Availability of RG1608V-362-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608V-362-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-362-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608V-362-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-362-B-T1
Related LinksRG1608V-, RG1608V-362-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-362-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608V-362-B-T1
FLEX CABLE - AFH10T/AE10/AFH10T datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 9-BIT LATCH 28PLCC datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR PGA870 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN SSMA JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 700NM 2MCD RED datasheet.pdf
FIXED IND 43NH 600MA 280 MOHM datasheet.pdf
IC SWITCH HISD 36V DUAL 32SOIC datasheet.pdf