Susumu RG1608V-362-D-T5
RG1608V-362-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-362-D-T5
Brief Description
RES SMD 3.6K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-362-D-T5.pdf
Availability of RG1608V-362-D-T5
QUANTITY
RG1608V-362-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-362-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-362-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-362-D-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-362-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-362-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-362-D-T5
CONN PLUG W/DETENT 15POS .093 datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 500MA 400 MOHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 2A SMC datasheet.pdf
CONN SOCKET 144 POS DIMM AU SMD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
IC PHEMT LOW NOISE 2GHZ MINIPAK datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.020" (0.50mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf