Susumu RG1608V-4991-B-T5
RG1608V-4991-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-4991-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.99KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-4991-B-T5.pdf
Availability of RG1608V-4991-B-T5
QUANTITY
RG1608V-4991-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-4991-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-4991-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-4991-B-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-4991-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-4991-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-4991-B-T5
IC SUPERVSR W/RESET 2.93V SOT143 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 22PF 5KV R7 DISK datasheet.pdf
RACK FRAME datasheet.pdf
PAC-S300-SD25 CBL ASSY datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf