Susumu RG1608V-561-C-T5
RG1608V-561-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-561-C-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 560 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-561-C-T5.pdf
Availability of RG1608V-561-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608V-561-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-561-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-561-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-561-C-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-561-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-561-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-561-C-T5
INSRT/EXTRCT PCB 2.00" .063" BLK datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OTP OCP HV 8DIP datasheet.pdf
LABEL POLY WHITE 50.8X6.4MM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 450MA 670 MOHM datasheet.pdf
15 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 680UF 8V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 80VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW SOD123 datasheet.pdf