Susumu RG1608V-6980-C-T5
RG1608V-6980-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-6980-C-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 698 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-6980-C-T5.pdf
Availability of RG1608V-6980-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608V-6980-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-6980-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608V-6980-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)698
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-6980-C-T5
Related LinksRG1608V-, RG1608V-6980-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-6980-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608V-6980-C-T5
POT 75 OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 15.12VC SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT 5V LP SER 14-SOIC datasheet.pdf
HEADLIGHT/CLIPON XENON AAA(2) datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf