Susumu RG1608V-9760-W-T1
RG1608V-9760-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-9760-W-T1
Brief Description
RES SMD 976 OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-9760-W-T1.pdf
Availability of RG1608V-9760-W-T1
QUANTITY
RG1608V-9760-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-9760-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608V-9760-W-T1
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608V-9760-W-T1
Related LinksRG1608V-, RG1608V-9760-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608V-9760-W-T1 Details Description
Related parts for RG1608V-9760-W-T1
IC REG BUCK ADJ 0.55A 8SOIC datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 3/4" datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf