Susumu RG2012N-1182-D-T5
RG2012N-1182-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012N-1182-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11.8K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012N-1182-D-T5.pdf
Availability of RG2012N-1182-D-T5
QUANTITY
RG2012N-1182-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012N-1182-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012N-1182-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012N-1182-D-T5
Related LinksRG2012N-, RG2012N-1182-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012N-1182-D-T5 Details Description
Related parts for RG2012N-1182-D-T5
CONN HEADER .100 DUAL STR 48POS datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD REV datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DISPLAY 570NM GRN 2DIG 0.4 TH datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
BX PIN HDR ASY 34 POS 100 CL datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf