Susumu RG2012N-1182-D-T5
RG2012N-1182-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012N-1182-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11.8K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012N-1182-D-T5.pdf
Availability of RG2012N-1182-D-T5
QUANTITY
RG2012N-1182-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012N-1182-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012N-1182-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012N-1182-D-T5
Related LinksRG2012N-, RG2012N-1182-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012N-1182-D-T5 Details Description
Related parts for RG2012N-1182-D-T5
IC 16BIT TXRX 3-ST 48SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP MICA 430PF 1% 100V 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD DEMO ADC1212D065F2 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
10UF 35V 5,0X5,0X5,3MM 105C 2000 datasheet.pdf