Susumu RG2012N-181-P-T1
RG2012N-181-P-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012N-181-P-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 180 OHM 0.02% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012N-181-P-T1.pdf
Availability of RG2012N-181-P-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG2012N-181-P-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012N-181-P-T1
Internal Part NumberEIS-RG2012N-181-P-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012N-181-P-T1
Related LinksRG2012N-, RG2012N-181-P-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012N-181-P-T1 Details Description
Related parts for RG2012N-181-P-T1
MULTIPLE TIE PLATE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W datasheet.pdf
OSC MEMS 15.8682MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG BLACK 250' datasheet.pdf
Connector Header 30 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS datasheet.pdf