Susumu RG2012N-1870-W-T5
RG2012N-1870-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012N-1870-W-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 187 OHM 0.05% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012N-1870-W-T5.pdf
Availability of RG2012N-1870-W-T5
QUANTITY
RG2012N-1870-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012N-1870-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012N-1870-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012N-1870-W-T5
Related LinksRG2012N-, RG2012N-1870-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012N-1870-W-T5 Details Description
Related parts for RG2012N-1870-W-T5
MOSFET 2N-CH 20V 4.7A 8TSSOP datasheet.pdf
RES 3 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf