Susumu RG2012N-272-B-T5
RG2012N-272-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012N-272-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012N-272-B-T5.pdf
Availability of RG2012N-272-B-T5
QUANTITY
RG2012N-272-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012N-272-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012N-272-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012N-272-B-T5
Related LinksRG2012N-, RG2012N-272-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012N-272-B-T5 Details Description
Related parts for RG2012N-272-B-T5
CAP CER 8.2PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 390 OHM 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 673K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
FIXED IND 4.6NH 1.45A 60 MOHM datasheet.pdf