Susumu RG2012N-2801-P-T1
RG2012N-2801-P-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012N-2801-P-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.8K OHM 0.02% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012N-2801-P-T1.pdf
Availability of RG2012N-2801-P-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG2012N-2801-P-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012N-2801-P-T1
Internal Part NumberEIS-RG2012N-2801-P-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012N-2801-P-T1
Related LinksRG2012N-, RG2012N-2801-P-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012N-2801-P-T1 Details Description
Related parts for RG2012N-2801-P-T1
CAP CER 5PF 50V NPO 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 13POS 7.5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 3.3VOUT SMD datasheet.pdf
LED YLW-GRN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf
IC LED Driver Power Switch I2C, SMBus Dimming 25mA Camera Flash 24-LLP-EP (4x4) datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 6.5A 9 MOHM SMD datasheet.pdf
DIFFUSER FOR FLV-DR6615 datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf