Susumu RG2012N-470-B-T5
RG2012N-470-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012N-470-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 47 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012N-470-B-T5.pdf
Availability of RG2012N-470-B-T5
QUANTITY
RG2012N-470-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012N-470-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012N-470-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012N-470-B-T5
Related LinksRG2012N-, RG2012N-470-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012N-470-B-T5 Details Description
Related parts for RG2012N-470-B-T5
TRIAC 600V 4A TO202 datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 40.85VC SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP (D-352-14) datasheet.pdf
RES 332 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 59 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CARD MARKER 9 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf