Susumu RG2012N-470-D-T5
RG2012N-470-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012N-470-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 47 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012N-470-D-T5.pdf
Availability of RG2012N-470-D-T5
QUANTITY
RG2012N-470-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012N-470-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012N-470-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012N-470-D-T5
Related LinksRG2012N-, RG2012N-470-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012N-470-D-T5 Details Description
Related parts for RG2012N-470-D-T5
CAP POLYMER 56UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC 10-BIT SERIAL D/A 8VSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 480MA 660 MOHM datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
CAP ARRAY 150PF 50V CH 0805 datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR VERT TH PEG TIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS INLINE SCKT datasheet.pdf