Susumu RG2012N-61R9-B-T5
RG2012N-61R9-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012N-61R9-B-T5
Brief Description
RES SMD 61.9 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012N-61R9-B-T5.pdf
Availability of RG2012N-61R9-B-T5
QUANTITY
RG2012N-61R9-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012N-61R9-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012N-61R9-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012N-61R9-B-T5
Related LinksRG2012N-, RG2012N-61R9-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012N-61R9-B-T5 Details Description
Related parts for RG2012N-61R9-B-T5
CAP FILM 3900PF 5% 200VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 2A DO204AC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A SC70 datasheet.pdf
L37-3 SHEET 640X320X3MM datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES 120 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf