Susumu RG2012N-6650-D-T5
RG2012N-6650-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012N-6650-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 665 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012N-6650-D-T5.pdf
Availability of RG2012N-6650-D-T5
QUANTITY
RG2012N-6650-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012N-6650-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012N-6650-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)665
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012N-6650-D-T5
Related LinksRG2012N-, RG2012N-6650-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012N-6650-D-T5 Details Description
Related parts for RG2012N-6650-D-T5
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 175MA 4.2 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 36.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
IC LED OFFLINE DRIVER SO-7 datasheet.pdf
FPC CONN. 0.5MM PITCH B/C, 40P datasheet.pdf