Susumu RG2012N-9761-D-T5
RG2012N-9761-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012N-9761-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 9.76K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012N-9761-D-T5.pdf
Availability of RG2012N-9761-D-T5
QUANTITY
RG2012N-9761-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012N-9761-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012N-9761-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.76k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012N-9761-D-T5
Related LinksRG2012N-, RG2012N-9761-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012N-9761-D-T5 Details Description
Related parts for RG2012N-9761-D-T5
FILTER CABLE/CLAMP 50 OHM 3-5MM datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SNSW 5A PCB PLAN 79253327 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
TOOL CABLE GLAND datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf