Susumu RG2012P-1181-D-T5
RG2012P-1181-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012P-1181-D-T5
Brief Description
RES SMD 1.18K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012P-1181-D-T5.pdf
Availability of RG2012P-1181-D-T5
QUANTITY
RG2012P-1181-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012P-1181-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012P-1181-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012P-1181-D-T5
Related LinksRG2012P-, RG2012P-1181-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012P-1181-D-T5 Details Description
Related parts for RG2012P-1181-D-T5
INLET IEC320W/FUSE C14 SNAP2.8MM datasheet.pdf
SHIELD PLUS FRAME PLUS INSULATOR datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 12DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf