Susumu RG2012P-1401-B-T5
RG2012P-1401-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012P-1401-B-T5
Brief Description
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012P-1401-B-T5.pdf
Availability of RG2012P-1401-B-T5
QUANTITY
RG2012P-1401-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012P-1401-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012P-1401-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012P-1401-B-T5
Related LinksRG2012P-, RG2012P-1401-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012P-1401-B-T5 Details Description
Related parts for RG2012P-1401-B-T5
MOSFET P-CH 20V 1.5A TSMT5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 3W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3000UF 16V AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1.2-20 UNF-2A 1-5V datasheet.pdf
CONN GUIDE PIN 10.8MM EXT THREAD datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 9.02MM datasheet.pdf
RES 12 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf