Susumu RG2012P-1582-B-T1
RG2012P-1582-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012P-1582-B-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15.8K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012P-1582-B-T1.pdf
Availability of RG2012P-1582-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG2012P-1582-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012P-1582-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG2012P-1582-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012P-1582-B-T1
Related LinksRG2012P-, RG2012P-1582-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012P-1582-B-T1 Details Description
Related parts for RG2012P-1582-B-T1
IC REG BUCK W/BYPASS TXRX 8-DFN datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMA datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 50VDC 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
RES 15.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 50V 10% BX 1812 datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 32pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf