Susumu RG2012P-182-B-T1
RG2012P-182-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012P-182-B-T1
Brief Description
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012P-182-B-T1.pdf
Availability of RG2012P-182-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG2012P-182-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012P-182-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG2012P-182-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012P-182-B-T1
Related LinksRG2012P-, RG2012P-182-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012P-182-B-T1 Details Description
Related parts for RG2012P-182-B-T1
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL LP W/REF 8SOIC datasheet.pdf
RES 180 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP JOG/RUN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CABLE 8COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
ATTENUATOR 0805 SMD 10 DB datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN RA datasheet.pdf