Susumu RG2012P-241-D-T5
RG2012P-241-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012P-241-D-T5
Brief Description
RES SMD 240 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012P-241-D-T5.pdf
Availability of RG2012P-241-D-T5
QUANTITY
RG2012P-241-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012P-241-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012P-241-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012P-241-D-T5
Related LinksRG2012P-, RG2012P-241-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012P-241-D-T5 Details Description
Related parts for RG2012P-241-D-T5
FIXED IND 1.5MH 300MA 2.7 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 350MA 1.45 OHM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 3W 5V 300MA OUT datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf