Susumu RG2012P-2742-C-T5
RG2012P-2742-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012P-2742-C-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 27.4KOHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012P-2742-C-T5.pdf
Availability of RG2012P-2742-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG2012P-2742-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012P-2742-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012P-2742-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012P-2742-C-T5
Related LinksRG2012P-, RG2012P-2742-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012P-2742-C-T5 Details Description
Related parts for RG2012P-2742-C-T5
RES SMD 24.9 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 8PF 100V P2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
Z TYPE WIRE PUSH ON WIRE MARKER datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 780MA 470 MOHM datasheet.pdf
LSF-SMD 3.50/11/180 SN BK RL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS INLINE PIN datasheet.pdf