Susumu RG2012P-361-D-T5
RG2012P-361-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012P-361-D-T5
Brief Description
RES SMD 360 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012P-361-D-T5.pdf
Availability of RG2012P-361-D-T5
QUANTITY
RG2012P-361-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012P-361-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012P-361-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012P-361-D-T5
Related LinksRG2012P-, RG2012P-361-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012P-361-D-T5 Details Description
Related parts for RG2012P-361-D-T5
DESOLDER WICK BGA .75"X6" (1 PC) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 48 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZD25 datasheet.pdf
RES SMD 9.09KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 10W 0.25% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf