Susumu RG2012P-470-B-T5
RG2012P-470-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012P-470-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 47 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012P-470-B-T5.pdf
Availability of RG2012P-470-B-T5
QUANTITY
RG2012P-470-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012P-470-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012P-470-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
Featured ProductRG Series - Thin Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012P-470-B-T5
Related LinksRG2012P-, RG2012P-470-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012P-470-B-T5 Details Description
Related parts for RG2012P-470-B-T5
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES 0.03 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100 R/A 15AU datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
OSC TCXO 11.0592MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 15 OHM 1206 datasheet.pdf
18.03MM X 25.4MM 1=25/PK datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 7.62MM BLACK datasheet.pdf