Susumu RG2012P-470-C-T5
RG2012P-470-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012P-470-C-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 47 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012P-470-C-T5.pdf
Availability of RG2012P-470-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG2012P-470-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012P-470-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012P-470-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012P-470-C-T5
Related LinksRG2012P-, RG2012P-470-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012P-470-C-T5 Details Description
Related parts for RG2012P-470-C-T5
CONN RING 4 AWG # 1/4 SOLIS datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SENS PROX M30 30MM DC2W-NO UNSHD datasheet.pdf
RES 5.90K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HDM BP GP POLZ PN AA ST 30 SAU datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.2M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 86POS datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.25W SC88 datasheet.pdf