Susumu RG2012P-4872-D-T5
RG2012P-4872-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012P-4872-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 48.7K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012P-4872-D-T5.pdf
Availability of RG2012P-4872-D-T5
QUANTITY
RG2012P-4872-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012P-4872-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012P-4872-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012P-4872-D-T5
Related LinksRG2012P-, RG2012P-4872-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012P-4872-D-T5 Details Description
Related parts for RG2012P-4872-D-T5
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC FAN CNTRL/DRVR 8-SOIC datasheet.pdf
MTRJ MODULE KIT 6PCK 62.5/125UM datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 1W TH datasheet.pdf
CONN RING NYLON INSUL #8 100PC datasheet.pdf
KRIMPING DIE HHL-K-770-E2 datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 24AWG SLATE 100' datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 104MHZ 8WSON datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 55VC 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 15 NF 10% 400VDC datasheet.pdf