Susumu RG2012P-4993-B-T5
RG2012P-4993-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012P-4993-B-T5
Brief Description
RES SMD 499K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012P-4993-B-T5.pdf
Availability of RG2012P-4993-B-T5
QUANTITY
RG2012P-4993-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012P-4993-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012P-4993-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
Featured ProductRG Series - Thin Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012P-4993-B-T5
Related LinksRG2012P-, RG2012P-4993-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012P-4993-B-T5 Details Description
Related parts for RG2012P-4993-B-T5
CONN BASE BOTTOM ENTRY datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF 2B 1-5V datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CABINET ST STEEL 12.7X48.1X60.1 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS W/PIN BOX datasheet.pdf
RES SMD 5.36 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf