Susumu RG2012P-511-D-T5
RG2012P-511-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012P-511-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 510 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012P-511-D-T5.pdf
Availability of RG2012P-511-D-T5
QUANTITY
RG2012P-511-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012P-511-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012P-511-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012P-511-D-T5
Related LinksRG2012P-, RG2012P-511-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012P-511-D-T5 Details Description
Related parts for RG2012P-511-D-T5
HOOK-UP STRND 10AWG BLUE 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC DVR DOOR ACTUATOR POWERSO-36 datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
MOD ADSL SPLIT FLTR ETSI-A LOPRO datasheet.pdf
CAP FILM 6200PF 3% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
IMPACT BP 6X10 GR/W SN datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 25V 20% 1507 datasheet.pdf
Connector Header 41 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf