Susumu RG2012P-5230-B-T5
RG2012P-5230-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012P-5230-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012P-5230-B-T5.pdf
Availability of RG2012P-5230-B-T5
QUANTITY
RG2012P-5230-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012P-5230-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012P-5230-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012P-5230-B-T5
Related LinksRG2012P-, RG2012P-5230-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012P-5230-B-T5 Details Description
Related parts for RG2012P-5230-B-T5
CONN HEADR BRKWAY .100 01POS STR datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
IC USB SWITCH DPDT 10MICROPAK datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH TRANS 8-SOP datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
DYNAMIC 1100D HDR ASSY V 18PX datasheet.pdf
CAP CER 360PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
BUSS HIGH VOLTAGE FUSE datasheet.pdf
TEST LEAD STACK BANANA 18" BLACK datasheet.pdf