Susumu RG2012P-560-W-T5
RG2012P-560-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012P-560-W-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 56 OHM 0.05% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012P-560-W-T5.pdf
Availability of RG2012P-560-W-T5
QUANTITY
RG2012P-560-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012P-560-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012P-560-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012P-560-W-T5
Related LinksRG2012P-, RG2012P-560-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012P-560-W-T5 Details Description
Related parts for RG2012P-560-W-T5
MOD EXPANSION AVR STARTER 500 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD SRL LP 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARD IEEE1394 FIREWIRE PCI datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 35A DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS INLINE SKT datasheet.pdf