Susumu RG2012P-5902-D-T5
RG2012P-5902-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012P-5902-D-T5
Brief Description
RES SMD 59K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012P-5902-D-T5.pdf
Availability of RG2012P-5902-D-T5
QUANTITY
RG2012P-5902-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012P-5902-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012P-5902-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012P-5902-D-T5
Related LinksRG2012P-, RG2012P-5902-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012P-5902-D-T5 Details Description
Related parts for RG2012P-5902-D-T5
BATTERY PK 15.0V D SIZE ALKALINE datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V 8SOIC datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
CONN JACKPOST 12MM 2-56 datasheet.pdf
LED ENDOR STAR MODULE WHT datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 22K OHM 20SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN 5.00 MTV-6 TB50 BK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf