Susumu RG2012P-66R5-B-T5
RG2012P-66R5-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012P-66R5-B-T5
Brief Description
RES SMD 66.5 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012P-66R5-B-T5.pdf
Availability of RG2012P-66R5-B-T5
QUANTITY
RG2012P-66R5-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012P-66R5-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012P-66R5-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012P-66R5-B-T5
Related LinksRG2012P-, RG2012P-66R5-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012P-66R5-B-T5 Details Description
Related parts for RG2012P-66R5-B-T5
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 430 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.88K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
750 TB SPR CLA 90D A/T datasheet.pdf
CAP FILM 100 NF 10% 310VAC RADIA datasheet.pdf