Susumu RG2012P-76R8-D-T5
RG2012P-76R8-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012P-76R8-D-T5
Brief Description
RES SMD 76.8 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012P-76R8-D-T5.pdf
Availability of RG2012P-76R8-D-T5
QUANTITY
RG2012P-76R8-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012P-76R8-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012P-76R8-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.8
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012P-76R8-D-T5
Related LinksRG2012P-, RG2012P-76R8-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012P-76R8-D-T5 Details Description
Related parts for RG2012P-76R8-D-T5
CAP CER 1000PF 3KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP MICA 1500PF 1% 100V 2220 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 430MA 550 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf