Susumu RG2012P-80R6-B-T5
RG2012P-80R6-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012P-80R6-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 80.6 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012P-80R6-B-T5.pdf
Availability of RG2012P-80R6-B-T5
QUANTITY
RG2012P-80R6-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012P-80R6-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012P-80R6-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012P-80R6-B-T5
Related LinksRG2012P-, RG2012P-80R6-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012P-80R6-B-T5 Details Description
Related parts for RG2012P-80R6-B-T5
CONN HEADER LOPRO 34POS DL 15AU datasheet.pdf
DC-DC CONVTR 15V 20W 1.33A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 30SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V +/-3.3VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT PIN datasheet.pdf