Susumu RG2012P-97R6-B-T5
RG2012P-97R6-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012P-97R6-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 97.6 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012P-97R6-B-T5.pdf
Availability of RG2012P-97R6-B-T5
QUANTITY
RG2012P-97R6-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012P-97R6-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012P-97R6-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)97.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012P-97R6-B-T5
Related LinksRG2012P-, RG2012P-97R6-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012P-97R6-B-T5 Details Description
Related parts for RG2012P-97R6-B-T5
IC OPAMP GP 105KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD 300LM WHITE datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 120MW SSSMINI2 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
ANTENNA CHIP 2.6GHZ datasheet.pdf
1 2" SNAP MOUNT datasheet.pdf