Susumu RG2012V-101-D-T5
RG2012V-101-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012V-101-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012V-101-D-T5.pdf
Availability of RG2012V-101-D-T5
QUANTITY
RG2012V-101-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012V-101-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012V-101-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012V-101-D-T5
Related LinksRG2012V-, RG2012V-101-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012V-101-D-T5 Details Description
Related parts for RG2012V-101-D-T5
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
C GUIDE PLASTIC 8.24"L datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf