Susumu RG2012V-1211-D-T5
RG2012V-1211-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012V-1211-D-T5
Brief Description
RES SMD 1.21K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012V-1211-D-T5.pdf
Availability of RG2012V-1211-D-T5
QUANTITY
RG2012V-1211-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012V-1211-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012V-1211-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012V-1211-D-T5
Related LinksRG2012V-, RG2012V-1211-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012V-1211-D-T5 Details Description
Related parts for RG2012V-1211-D-T5
IC XLATR 2BIT BI-DIREC 8-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.36 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.375" (9.53mm) Crimp datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CGRID SL HSG OPT DR NPOLAR 38POS datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 84POS GOLD datasheet.pdf