Susumu RG2012V-1400-W-T1
RG2012V-1400-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012V-1400-W-T1
Brief Description
RES SMD 140 OHM 0.05% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012V-1400-W-T1.pdf
Availability of RG2012V-1400-W-T1
QUANTITY
RG2012V-1400-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012V-1400-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG2012V-1400-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012V-1400-W-T1
Related LinksRG2012V-, RG2012V-1400-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012V-1400-W-T1 Details Description
Related parts for RG2012V-1400-W-T1
CONN RECPT 25POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 277VAC RAD datasheet.pdf
2.54MM VERT HDR 8POS BLACK datasheet.pdf
RES 240 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SCKT datasheet.pdf
HEATSINK FOR TO-268 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 170POS .050 SMD datasheet.pdf