Susumu RG2012V-1540-C-T5
RG2012V-1540-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012V-1540-C-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 154 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012V-1540-C-T5.pdf
Availability of RG2012V-1540-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG2012V-1540-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012V-1540-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012V-1540-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)154
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012V-1540-C-T5
Related LinksRG2012V-, RG2012V-1540-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012V-1540-C-T5 Details Description
Related parts for RG2012V-1540-C-T5
DIODE ZENER 150V 1W DO213AB datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 10ppm 10pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
RES 430 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 15V 33MA OUT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf