Susumu RG2012V-2100-D-T5
RG2012V-2100-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012V-2100-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 210 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012V-2100-D-T5.pdf
Availability of RG2012V-2100-D-T5
QUANTITY
RG2012V-2100-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012V-2100-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012V-2100-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)210
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012V-2100-D-T5
Related LinksRG2012V-, RG2012V-2100-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012V-2100-D-T5 Details Description
Related parts for RG2012V-2100-D-T5
IC FLASH 1MBIT 55NS 32TSOP datasheet.pdf
IC 2DVR/2RCVR RS232 5V 20-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.2W SMD datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BRAKE KEY 750W datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST 2M datasheet.pdf