Susumu RG2012V-2490-W-T5
RG2012V-2490-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012V-2490-W-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 249 OHM 0.05% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012V-2490-W-T5.pdf
Availability of RG2012V-2490-W-T5
QUANTITY
RG2012V-2490-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012V-2490-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012V-2490-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012V-2490-W-T5
Related LinksRG2012V-, RG2012V-2490-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012V-2490-W-T5 Details Description
Related parts for RG2012V-2490-W-T5
BATTERY LITHIUM 3V COIN 12.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 48VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER R/A GOLD 19POS datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS R/A LONG GOLD datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR SPST 135A 12V datasheet.pdf