Susumu RG2012V-271-C-T5
RG2012V-271-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012V-271-C-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 270 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012V-271-C-T5.pdf
Availability of RG2012V-271-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG2012V-271-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012V-271-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012V-271-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012V-271-C-T5
Related LinksRG2012V-, RG2012V-271-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012V-271-C-T5 Details Description
Related parts for RG2012V-271-C-T5
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
IC LV 10BIT FET BUS SW 24-TVSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SO datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 24POS datasheet.pdf